Імплантація механічного серця в Інституті серця
12 жовтня 2018 р. в київському Інституті серця втретє в Україні пацієнту з діагнозом “дилатаційна кардіоміопатія” було імплантовано механічне серце – високотехнологічна розробка німецької компанії Berlin Heart, що забезпечує пацієнту повну циркуляторну підтримку в той час, коли рідне серце на це не здатне. Це механічне серце імплантується в грудну клітину пацієнта і живиться через електричний кабель від зовнішнього блоку живлення. Вироблений з титану мотор з турбіною, що постійно обертається у магнітному полі, та за допомогою силіконових та графітових труб під’єднаний до верхівки лівого шлуночка та аорти, здатний тривалий час підтримувати життя пацієнта, даючи йому можливість дочекатися донорської трансплантації серця.
Перші два механічних серця були також імплантовані в Інституті серця в 2016 році. Незважаючи на досить широке застосування цієї технології в розвинутих країнах, для України такі операції залишаються унікальними, адже допомога надана ліченим пацієнтам.
Цього разу пацієнт – 46-річний Василь Павлюк з Тернопільщини. Імплантація штучного серця врятувала йому життя, адже без цієї операції жити йому залишалось кілька днів, і на операційний стіл він був доставлений у критичному стані.
Вдалу операцію здійснила команда Інституту серця МОЗ України під керівництвом директора Інституту професора Бориса Тодурова спільно з професором з кардіохірургічної клініки Софії (Болгарія) Дімітром Пєтковим. До команди хірургів увійшли головний анестезіолог Институту серця Микола Гончаренко, завідуючий кафедрою екстракорпоральних методів лікування Олександр Дружина та інші.
Борис Тодуров: “Це непроста операція, я б сказав, що це космічні технології. Імплантувати механічний пристрій і домогтися, щоб воно працювало, як друге серце і створювало додатковий кров’яний потік досить складно. Тут повинна бути злагоджена робота хірургів, кардіологів, реаніматологів, інженерів, техніків і перфузіологів – це командна робота, де кожен її учасник повинен бути надійною ланкою і робити свою роботу максимально добре”.
З існуючих на сьогоднішній день правових перешкод щодо трансплантації серця в Україні, єдиним рішенням для хворих з діагнозом “дилатаційна кардіоміопатія” є хірургічний «міст» до трансплантації – операція з імплантації штучного серця. Так, одна з пацієнток Бориса Тодурова, яка перенесла таку саму імплантацію механічного серця, Людмила Филяренко прожила з механічним серцем 9 місяців доти, поки її не пересадили донорське в Біларусі. Загалом же, в світі є люди, які живуть з цим приладом до 10 років і більше.